PARACLISUL

Paraclisul (provenind din grecescul para/ ekklh/sia, para ekklisia, lângă biserică), este o biserică de mici dimensiuni, prezentă în orice complex monahal – existând mănăstiri cu două sau chiar trei paraclise. El serveşte ca loc de rugăciune pentru grupuri mici de persoane, ca atare, în paraclisul mănăstirii au loc slujbele din cursul săptămânii la care nu participă multă lume.

Paraclisul de la Dealu este şi el de mici dimensiuni, fiind inclus în latura sudică a corpului de chilii terminat în 1958. Structura sa este cea tradiţională, cu trei abside şi cu turlă deasupra naosului. Pictura avea să fie realizată mult mai târziu, în anul 1975, de către pictorul sucevean Ion Grigore (n. 1940), iar iconostasul a fost executat în atelierele patriarhale din cadrul Mănăstirii Plumbuita – el imitându-l pe cel de la mănăstirea Arnota, ctitoria lui Matei Basarab, astăzi prezent în Muzeul Naţional de artă.